24 Nisan 2024
Sağlık

Soğuk Algınlığı İçin Doğal Çözümler

  Soğuk Algınlığı Nedir?, Nasıl Geçer?, Doğal Çözümler Nelerdir?

Her mevsimde özellikle kış aylarında sıklıkla olduğumuz soğuk algınlığı kişinin bünyesini sarsan hatta yatağa düşüren bir hastalıktır. Algınlık kişiden kişiye geçen bir hastalık olmadığı için biraz rahatızdır. Ama yine de vücudumuzun direnci düşürür. 3-5 arasında süren bu hastalık dinlenerek, vitamin alınarak ve tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede geçer. Doğal çözüm yöntemleri…

Mevsimlerin ve mevsimsel geçişlerin insan bedeni üzerinde kuvvetli soğuk algınlığı etkileri olduğu bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminde vücut sıvılarının ağırlaşması ve hapsedilmesi ile bazı şikayetlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Yaşlıların veya sağlıksız kişilerin bu dönemlerde ağır belirtiler gösterdiği bilinir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi özellikle kış mevsiminde gerçekleşen hava değişimine bağlı rahatsızlıklar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri oldukça fazla etkiler. Sağlıklı bir insanda soğuk algınlığı görülse de iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşirken; bağışıklık sistemi zayıf olan, hassas bünyeli ve sağlıksız kişiler soğuk algınlığı ile haftalarca boğuşabiliyorlar.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Öksürük, ateşlenme, boğaz şişmesi gibi vücuttaki metabolik atıkların yakılmasının ve bağışıklık sisteminin kuvvetleniyor olmasının belirtisidir. Vücut mevsim geçişlerine kendisini bu şekilde hazırlar. Soğuk algınlığı sağlıklı kişilerde de görülebilir. Ancak bir kişinin bağışıklık sistemine  kadar zayıf ise soğuk algınlığı belirtileri o kadar uzun sürer. Soğuk algınlığı belirtileri ne kadar uzun sürerse sürsün ateş düşürücü ve antibiyotik gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmamalıdır. İlaç kullanımda belirtileriniz ortadan kalkabilir ateşiniz düşebilir. Ancak bir sonraki seferde ateşiniz yükselmeden soğuk algınlığı yaşarsınız. Bu da ateşli hastalıklardan daha tehlikelidir, çünkü bağışıklık sisteminin çok zayıfladığını gösterir.

Soğuk Algınlığı İçin Doğal Tedaviler

LİMON: Limon boğazı yumuşatmak, ciğerde biriken balgamı söktürmek için idealdir. Kanı temizler ve vücuda direnç kazandırır. 2-3 limon suyunu 300 gr ılık su ile karıştırın. Doğal bal ve 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ekleyin ve için.

TAVUK VEYA ET SUYU ÇORBASI : Et suyu çorbaları ilk çağlardan beri hekimler tarafından hastalara önerilirdi. Sıcak çorba göğsü rahatlatır ve direnç kazandırır. Çorbaya baharat, soğan ve sarımsak ekleyin faydasını daha fazla görürsünüz. Tüm malzemelerin doğal olmasına dikkat edin.

ZENCEFİL: Zencefil bakterileri temizler. Zencefil çayı mide hastalıklarında ve viral durumlarda kullanılır. Taze zencefilin suyunu sıkın yukarıda limon suyu karışımına karıştırın 1-2 çorba kaşığı ekleyin. Veya 3-5 dilim taze zencefili 300 gr sıcak suda 5 dakika kaynatın. 15 dakika dinlenmeye bırakın. Ilıyınca arzuya göre balla tatlandırıp için.

SARIMSAK: Sarımsak nezle ve soğuk algınlığına birebir. Nezle belirtileri başladığında buruna sarımsak suyu damlatın. Sarımsak kullanmanın hastalıkları engellediğine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine dair araştırmalar mevcut. Ayrıca sarımsağı çiğ tüketmek mantarları ve bakterileri de temizliyor.

SİRKE:  Soğuk algınlığında sirkeyi ılık su ile karıştırıp için. Öksürüğü hafifletir, ateşi dengeler, vücuda direnç kazandırır. Aynı zamanda sirke buharı ile buğu yaparak ciğerlerinizi rahatlatır, sinüslerin açılmasını sağlar.

BİTKİ ÇAYLARI: Ekinezya, tarçın, kök zencefil, ebegümeci, ıhlamur başta olmak üzere bitki çayları soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN DİĞER ÖNERİLER

  1. Mümkün olduğu kadar az pişmiş gıda yiyin, bol sıvı tüketin.
  2. Ilık duş alın. Gerekli durumlarda vücudunuza sirke kompresi yapın.
  3. Vücut kırgınlığı almak için küveti sıcak suyla doldurup, 1 kg kaya tuzunu suya boşaltın. Bu suyun içinde 20 dakika oturun. Durulanmadan çıkın.
  4. Ateşi dengelemek için buruna 1 er damla çörek otu yağı damlatın.
  5. İstirahat edin ve vücudunuza iyileşmesi için zamana tanıyın.

3-5 beş gün arasında geçmezse hemen bir doktora başvurun.

SİTEMİZİN DİĞER BLOK YAZILARINI OKUMAYI UNUTMAYIN!

9 thoughts on “Soğuk Algınlığı İçin Doğal Çözümler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir