20 Temmuz 2024
Yemek

Baba Ganuş Mezesi Nasıl Yapılır?

BABA GANUŞ MEZESİ

Lübnan mutfağı Orta Doğuya aittir. Özellikle Orta Doğunun yemekleri ve mezeleri oldukça ünlüdür. Baba ganuş, közlenmiş patlıcan ve tahin ile yapılan bir Orta Doğu mezelerinden biridir. Özellikle çok sevilen ve tüketilen mezeler arasındadır. Baba Ganuş mezesini evde yapmak artık çok kolay. İşte basit bir baba ganuşun tarifi:

Malzemeler:
– 2 adet orta boy patlıcan
– 2 diş sarımsak
– tahin 2 yemek kaşığı
– 1 limonun suyu
– 2 yemek kaşığı zeytinyağı
– Tuz (ölçüye göre atılmalıdır)
– Kırmızı biber (isteğe bağlı)

Yapılış:
1. Özellikle ilk önce iyice yıkanan patlıcanları közleyerek kabuklarını soyun ve içini ezerek derin bir kaseye alın. Patlıcanların iyi ezilmesine dikkat edin.
2. Ezilmiş olan kasedeki patlıcanların üzerine sarımsak, tahin, limon suyu, zeytinyağı ve tuzu ekleyerek iyice karıştırın. Güzel bir kıvam alana kadar devam edilmelidir.
3.  Ayrıca kıvamını kontrol ederek gerektiğinde tuz ekleyip karıştırın. Tuz attıktan sonra da iyice karıştırılmalıdır.
4. Üzerine zeytinyağı gezdirerek ve isteğe bağlı olarak kırmızı biber serperek servis yapın.  İsteğe bağlı olarak süslemeler yapılabilir.

Soğuk olarak tüketilen bir meze türüdür. Genellikle et yemeklerinin yanına oldukça yakışmaktadır.

Baba ganuşda böyle hazırlanıyor. Özellikle lezzetli, besleyici ve sağlıklı bir seçenek olan baba ganuş, Lübnan mutfağının önemli mezelerinden biridir. Denemek isterseniz kolayca evde yapa bilirsiniz. Afiyet olsun!

SİTEMİZİN DİĞER BLOK YAZILARINI OKUMAYI UNUTMAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir