21 Eylül 2023
Sağlık

Nasır

NASIR

Bazı sebeplerden dolayı sıklıkla görülen ve görünüş itibariyle de hoş olmayan nasır kimi zaman rahatsız eder kimi zaman etmez. Doğal yöntemlerle düzenli uygulayarak kısa sürede nasırın yok olması da mümkündür. Özellikle tedavi edildikten sonra daha dikkatli olunmalıdır. Ayak nasırı nedir?, nasıl tedavi edilir?,  Nasır nerelerde görülür?, Nasırın bitkisel tedavisi nelerdir?, işte bu soruların yanıtı…

Nasırın Nedenleri

 1. Yanlış ayakkabı kullanımı
 2. Ayakkabı ile uzun süre ayakta kalmak
 3. Ucu sivri ayakkabılar
 4. Sürekli el işi yapmak
 5. Obezite
 6. Felç durumlarında
 7. Basınca maruz kalınması
 8. Sıkan ve sürtünen aksesuarlar
 9. Ayakların terlemesi
 10. Uzun süre yürümek ve koşmak

TOPUK DİKENİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?TIKLAYIN

Nasırın Tedavi Yöntemleri

 • İbrahim Saraçoğlu kürü; Özellikle kabuğuyla beraber 1 adet yaklaşık 1 tl bozuk para büyüklüğünde ananas kesilmelidir. Kesilen ananas nasırın üzerine koyulduktan sonra bir tülbent yardımıyla sarılmalıdır. Akşamdan yapılmalıdır ve sabaha kadar bekletilmelidir. Bu tarifi nasır kaybolana kadar yapılmalıdır. Eğer ananas bulunamadıysa bu işlem domatesle de olur fakat domatesin doğal olması gerekir.
 • Lavanta yağı, karanfil yağı, nane yağı, çay ağacı ve hindistan  cevizi yağı da o bölgenin yumuşamasını sağlamaktadır.
 • Geniş bir kaba sıcak su ile doldurun içerisine 2 yemek kaşığı kadar deniz tuzu ilave edin ve karıştırın. Daha ayaklarınızı kabın içerisine koyun ve 20 dakika boyunca bekletin daha sonra ayakları kurulayın. Yöntem magnezyum sülfat yani ingiliz tuzuyla da yapılmaktadır. Sonrasına yukarda yazmış olduğumuz yağlardan bir tanesini ayaklarınıza uygulayın. Üzerine de bolca ayak kremi sürün ve streçle ayaklarını sarın üzerine kalın çoraplar giyin ve 1 saat kadar bekletin. Sonrasın da ponza tazıyla ölü derileri temizleyin. Bu işlemi papatya yapraklarıyla , karbonatla ve elma sirkesiyle de yapıla bilir.

 • Pamuğa limonun suyunu sıkın ve nasırlı bölgelere yerleştirin bir bant ile sabitleyin sabah kadar bekletin. Düzenli olarak uygulayın.
 • Soğanın kalın bir dilim şeklinde kesin ve bölgeye yerleştirin üzerini sarın. Akşamdan sabaha kadar bekletin. Daha sonra ponza taşıyla ölü deriyi temizleyin. Ayrıca düzenli olarak uygulanmalıdır.
 • Rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayaklar hasar görmemelidir.

SİTEMİZİN DİĞER BLOK YAZILARINI OKUMAYI UNUTMAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir