24 Nisan 2024
Sağlık

Öksürük

Öksürük İçin İlaçlar

Hastalıkların belirtisi olan öksürük insanı çok rahatsız etmektedir. İnsan bünyesini zayıf bıraktığı için hemen tedaviye başlanması gerekir. 3 günden fazla sürmemesi gerekir. Uzun sürdüğü zaman boğazı tahriş ve hasarlı yapar. Bu yüzden azaltma çalışmalarına başlanmalıdır. Evde doğal yollarla bile kısa sürede kurtulmak kolaydır. Çocuklarda sıklıkla görüldüğü için annelerin kendilerine özgü tarifleri de bulunmaktadır. Öksürük için doğal ilaçlar nelerdir? Ne içilmesi gerekir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

Öksürük İçin Doğal İlaçlar

 1. Arpayı kaynatıp suyunu elde edin. Elde edilen suyu için. Düzenli olarak bu suyu için.
 2. Süt kaynatıp inciri parçalayıp içerisine katın. Piştikten sonra sütü için incirleri yiyin. Özellikle çocuklara düzenli olarak yedirin. Öksürük tamamen bitene kadar devam edin.
 3. Ayrıca balla hardalı karıştırın. Bu karışımı yalayın. Gün içerisinde tekrarlayın.
 4. Çemen, incir ve ayva çekirdeğini su ile kaynatın. Kaynatılan suyu günde 1-2 bardak tüketin. Düzenli olarak kullanıldığında hırıltıyı kesmeye başlar.
 5. Kuru üzüm, çemen, şeftali, fıstık, çam fıstığı, incir, muz, şeker kamışını düzenli olarak gün içerisinde tüketin. Bu besinler öksürüğe faydalı olan besinlerdir. Özellikle inciri mutlaka tüketin.
 6. Özellikle hepsi 250 gr. olmak kaydıyla kuru incir, badem ve cevizi karıştırın. Bu karışımı gün içerisinde azar, azar tüketin. Güne 3-4 defa yemeye çalışın.
 7. 15 gr. şeker ile 15 gr mürsafi (bal gibi yapışkan reçine) karıştırın. Özellikle yatarken tüketin. Bu sabaha kadar iyi bir uyku uymanızı sağlar. Geceleri mutlaka bitene kadar düzenli olarak kullanın.

Öksürük İçin Şurup ve Hap

 1. 1 tutam gelincik çiçeği bitkisi, 30 gr çekirdeksiz üzüm, 1 tutam kara baldıran otu, 10 gr miyen kökü, 10 gr susam tohumu, 10-15 adet hunnap, 15 gr fındık kabuğu, 15 gr haşhaş abuğunu tamamen karıştırın. Bu karışımı macun haline getirin ve sabah-akşam olmak üzere tüketin.
 2. Özellikle hepsi 12 gr olmak kaydıyla nişasta, mürsafi, bal, zamai arabi ve 3 gr amberi, 6 gr. amberi toz haline getirin. Hap haline gelebilmesi için hakiki evde yapılmış gül suyu kullanın. Fındık büyüklüğünde haplar yapın. Bu hapları Günde 3 kere sabah-öğle-akşam 2-3 defa yutun. Düzenli olarak yapmaya devam edin.

Öksürüğe İyi Gelen İçecekler

 1. Ekinezya çayı için
 2. Kuşburnu çayı, ayva çayı için
 3. Pekmez, tereyağ ve limon karışımını hazırlayın. Ayrıca gün içerisinde düzenli olarak 1 er kaşık alın.
 4. Pekmez tüketin.
 5. Sütlü bal veya tarçınlı süt için.
 6. Pastil kullanın.
 7. Bir bardak süte 1 tatlı kaşığı toz olan karabiber ve bal ekleyin ve karıştırın.
 8. Ihlamur çayı için.
 9. Bir soğanı ince, ince kıyın. 100 gr. bal ile karıştırın ve 3 saat kadar bekletin. Son süzün soğanları atın. Süzülen suyu günde 4-5 defa olmak üzere çay kaşığı için. Düzenli olarak devam edin. Nefes darlığını açar ve öksürüğü keser.
 10. 1 bardak yeşil çay veya siyah çayda olabilir. Yarım çay kaşığı karanfil, yarım çay kaşığı kekik ve yine yarım çay kaşığı zerdeçal, 2 çay kaşığı ise bal ve yarım limonun suyunu tamamen hepsini karıştırın. Sıcak olan çayın içerisine bu maddeleri ekleyin ve nüfus etmesi için 2-3 dakika bekleyin. Daha sonra soğutmadan tüketin.

Öksürük İçin Yapılması Gerekenler

 1. Sıcak duş almak çok iyidir.
 2. Soğuk ortamlardan uzak durulmalıdır.
 3. Kokulu ve tozlu ortamlardan uzak durun.
 4. Günde mutlaka 2 litre su tüketin.
 5. Boğazı zorlayacak şeylerden uzak durulması gerekir.
 6. Ayrıca düzenli olarak sıvı tüketimi yapın.
 7. Tedavi yöntemlerini düzenli uygulanmalıdır.
 8. Bulunduğunuz ortamı havalandırın.
 9. Özellikle düzenli ve dengeli beslenin.
 10. Uyku ve dinlenmeye dikkat edin.
 11. Sigaradan ve sigaralı ortamdan uzak durun.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

9 thoughts on “Öksürük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir