20 Temmuz 2024
Sağlık

mantar, sedef, egzama

     MANTAR, SEDEF, EGZAMA HASTALIĞI

Cilt üzerinde sıklıkla görülen hastalıklardan olan mantar, sedef, egzama asla birbirine karıştırılmaması gerekir. Hepsinin belirtileri ve nedenleri farklıdır. Bu tür hastalıklar cilt hastalıkları olduğu için özellikle temizliğe ve düzenli tedaviye ihtiyaç duyulmalıdır. Cilt hastalıkları tedavi edilmediği sürece daha büyük hasarlara yol açabilir. Bu yüzden cilt hastalıklarında beslenmeye de dikkat etmek, stresten uzak durulması gerekir. Mantar diğerlerine göre bulaşıcı bir hastalık türüdür. Mantar hastalığında daha fazla dikkat edilmelidir. Bu hastalıkların doğal tedavi yöntemleri şöyle…

Mantar, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının hemen hemen tümü karaciğer kaynaklıdır. Karaciğer doldu mu genelde ciltten tepkisini gösterir. Genel tedavi en derin temizliktir.  Önce kanı kirletip dolayısıyla egzamaya vesile olan etkenleri ortadan kaldırmak. Yani kısacası dış etkenlerden kurtulmak bu da etrafımızın temiz olması demektir. Beslenmeye dikkat etmek bu  hastalıklar için önemlidir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalık türlerindendir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Ciltte oluşan pullanmaya benzer kırmızı lekeli kabarcıklardır. Bu bir cilt hastalığıdır. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Fakat bu süreçte sabırlı olunması gerekir. Bu ve bu tür hastalıklardan diğer durumlardan daha temiz olunması gerekir. Belirtileri kırmızı leke, pullanma, kaşıntı, ağrı, renk değişikliğidir. Vücudun birçok yerinde görülebilir. Özellikle el ve kol bölgesinde daha sık görülür. Sebep olarak ta genetik sebepler en ön plandadır. Stres, düşme, yaralanmalar vb. şeyler de sebep olmaktadır.

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar hücrelerinin vücutta oluşturduğu kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmasıyla oluşur. Bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle bu hasatlıkta çok dikkatli ve temiz davranılması gerekir. Eğer tedbir alınmazsa uzun yıllar boyunca geçmeye bilir. Bulaşıcı olduğu için başka kişilere ve başka bölgeye sıçrama durumu da bulunmaktadır. Belirtileri kaşıntı, iltihaplanma, kızarıklık, şişlik gibidir. Sebepleri ise fazla terleme, gebelik, obezite, dar kıyafetler, cildi yeterince kurutmamak, temizliğe dikkat edilmemesi, ortak kullanılan eşyalar vb. bir çok şey olmaktadır. Mantar ayakta, tırnakta, saçta, vajinede, vücutta, kaşıkta görülür.

Egzama Hastalığı Nedir?

Ciltte pullanma tarzında kaşınan bir cilt hastalığıdır. Bu hastalıkta yoğunlukta bir kaşıntı hissi olur ve durdurmaz.  Alerji hastalıklarında sıklıkla görülmektedir. Hemen tedavi edilmesi gereken uzun süre dayanılmayan bir hastalıktır. Nedeni ise alerji, stres, aşırı titizliktir. Belirtileri ise  kaşıntı, kuruluk, şişlik, kızarma, cilt renginde değişiklik gibi belirtileri vardır. Egzama her yaşta görülebilen bir hastalık türüdür. Bebeklerde ve çocuklarda da görülmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Mantar, Sedef, Egzama Tedavi Yöntemleri

  • Sarımsağı günde en az 3 tane kürdanla delerek yutmak ve hasta bölgelere sürmek.
  • Sirke sürmek , duşlarda sirke ile liflenmesi gerekir.
  • Yarım litre sirke bir çorba kaşığı kaya tuzu ile kaynatılmalıdır. Pamuklu bir bez sıcak sıcak batırılıp hasta bölgenin üzerine konur. Soğudukça bir kaç defa tekrarlanır.
  • Soğan suyu elma sirkesi ile eşit miktarda karıştırılıp bezle ıslatılıp üzerine konur.
  • Taze ısırgan otu veya suyu sıkılır sirke ile karıştırılır egzamalı sedefli mantarlı bölgeye konur.
  • Bu karışımlar dönüşümlü olarak yapılmalıdır. Kantaron yağı sürülmelidir.
  • Bu tedavi yöntemleri sürekli olarak kullanılırsa fayda sağlamaktadır. Bir kere uygulama tedavi etmek tedavi uzun süreli olmalıdır.
  • NOT : Her hangi bir hastalığınız ve alerjiniz varsa doktora sormadan kullanmayınız. Mutlaka bu  hastalıklar konmadığı sürece bu yöntemleri uygulamayınız. Eğer bir yan etkisi görüldüyse hemen doktora başvurulması gerekir. Tedavide kullanılan ürünlere alerjisi olanlar kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalara gerekir. Özellikle her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklarda da düzenli kullanım çok önemlidir.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

 

3 thoughts on “mantar, sedef, egzama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir