24 Nisan 2024
Sağlık

İshal nedir ve nasıl geçer?

  İshal Nedir Ve Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri

Nelerdir?

Bağırsaklar sorun yaşadığı zaman ishal veya kabızlık meydana gelir. İshal herkesin bazı dönemlerde olduğu bir rahatsızlık türüdür. İlaçlar, besinler vb. birçok şey sebep olmaktadır. Biraz sıkıntı bir durumdur. Zehirli bile olma durumu vardır. Çocuklarda daha tehlikeli bir durumdur. İshal beslenmeye dikkat edilerek en kısa sürede kurtulmak mümkündür. Doğal tedavi yöntemleri…

İshal bir savunma mekanizmasının vücudu temizleme faaliyetidir. Diğer adı Akut Bağırsak Enfeksiyonu denilmektedir. İshalin 3 gün devam etmesi normaldir.3 günden fazla devam ediyorsa  sıkıntılıdır.

İshal olunduğunda bol bol su ve sıvı tüketmemiz gerekir çünkü o dönemde vücuttan fazla sıvı kaybı olacaktır. Tatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Onlar daha fazla artmasına sebep olacaktır.

 

 İshal ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshalin bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tabii ki yediklerimize dikkat ederek te ishalden kurtulabiliriz. İshalle iyi gelen tarifler;

  •  Kekik veyahut sumak demlenir ve içilirse ishale iyi olmaktadır.
  •  10 tane cevizin perdesi (cevizin içindeki ince tabaka ) 1 bardak su ile 3 veya 4 dakika kaynatılıp içilmektedir. 1 saat sonra 1 kaşık karanfil 1 bardak su ile kaynatıp içilir bu tarifte ishale iyi gelen yöntemler arasında vardır.
  •  Eğer halsizlik varsa sirke bal şerbeti oda sıcaklığında hazırlanıp içilirse ishali geçirmektedir.
  • Tuzlu leblebi madem suyu ile birlikte yenirse ishali geçirmektedir.
  •  Pirinç lapası , patates püresi , muz ,havuç , elma suyu da ishale iyi gelmektedir. Bir süre tüketilmesi gerekir.
  • Türk kahvesine iyi gelir. Günde 2 fincan içilmesi gerekir.
  • Daha çok katı şeyler, daha az sıvı yiyecekler tüketilmesi gerekir.

NOT : Herhangi bir hastalığınız varsa doktora sormadan kullanmayınız. Sıklıkla görülen bir hastalık olduğu için evde kolaylıkla tedavi etmek mümkündür. Yiyeceklere dikkat edilerek de önlenmesi ve tedavi edilmesi kolaydır. Bu hastalık uzun sürmediği sürece sıkıntı oluşturan bir hastalık değildir. Ama çocuklarda oluyorsa ve şiddeti de yüksekse eğer bu tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa hemen bir doktora götürülmelidir. Bebeklerde ve çocuklarda zehirli ishal diye bir vaka bulunmaktadır.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir