21 Eylül 2023
SağlıkSpor

Sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir?

   SAĞLIKLI KİLO VERMENİN YOLLARI NELERDİR?

Kilo dönemsel olarak insanların şikâyeti olmuştur. Özellikle kış aylarından çıkarken yaz ayırmak girmek üzere iken insanlarda bir sağlıklı kilo verme telaşı başlamaktadır. Doğum kiloları, ergenlik kiloları, hastalık kiloları gibi birçok kilo türleri bulunmaktadır. Tabii ki bir de yapısal olarak yani doğuştan kilo olmak ve sonrasında da tedbir almamak bu kilolar diğer kilolara nazaran daha zor verilmektedir.

Kilo üzerinden ne kadar çok zaman geçerse o kadar çok vermesi zor olmaktadır. O yüzden kilo alırken dikkat edilmelidir. Sonrasında ise hemen fazla kilolardan kurtulmalıdır. Normal kilo yapısı ise boyunuzla aynı olmasıdır 10 kilo fazla olması da normal karşılanabilir ama 10 kilodan fazla ise şişmanlığa yani fazlalığa girebilmektedir. Erkek ve bayanlarda tabii ki bu kural değişmektedir.  Örnek verecek olursak 1.60 olan bir bayanın kilosu en fazla 70 olmalıdır. Kilonun fazla olması o kadar önemli değildir fakat vücudu bozduğu için insanlar istememektedir aslında sağlıklı ve spor ile kilo alınsa vücut güzel durur ve fazla kilolar göze çarpmamaktadır.

Sağlıksız ve bir anda alınan fazla kilolar vücudu fazlasıyla da etkilemektedir. Kilo sadece dış görünüşü etkilemiyor kişiye birçok sağlık problemi de açmaktadır. Bu yüzden kilo alırken dikkat edilmelidir. Kilo vermeden önce vücudumuzu tanımak çok önemlidir. Vücut yapınız nasıl, metabolizmanın nasıl çalışıyor?, kaç kilo vermek istiyorsunuz?, hangi bölgelerinizden şikayetçisiniz?, hızlı ya da yavaş mı kilo vermek istiyorsunuz?, kilo verirken spor yapmak istiyor musunuz? bu gibi sorular önemlidir. Daha sonra sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir bakarsınız.

Sağlık Kilo Vermenin Püf Noktaları

 Sağlıklı kilo verme girişimi olan kişiler  zayıflamaya başlamadan önce tartılması gerekir. Daha sonra hafta bir aynı gün ve aynı saatte aç karnına tartılmalıdır. Tartıldıktan sonra kaç kilo vermenin gerektiğini ve kaç günde vermek istediğinizi karar vermeniz gerekmektedir. Kilo vermeye başladığınız ilk gün ödem vermeye de başlanmalıdır. Çünkü ödem kolay verilmektedir bu yüzden vücuttan ödem çıktıktan sonra artık tam kilonuzu biliyor olursunuz.

Ödem için günde mutlaka bir bardak yeşil çay içilmelidir. Hem ödem atacaktır hem de metabolizmayı hızlandıracaktır. Kiraz sapı, mısır püskülü karıştırılıp çay yapıp gün bir ya da iki bardak içmek de ödemi atacaktır. Tabii ki ödem atılırken geri ödem almamaya da dikkat edilmelidir tuz alımı azaltılmalıdır ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer bu çayları içerseniz ve tuz alınımına dikkat ederseniz hafta da en az 2 kilo ödem vermiş olursunuz. Ödem çaylarını fazla tüketmek iyi değildir o yüzden fazla tüketmemek gerekir bir süre kullanılıp biraz ara verilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı kilo verme girişiminde olan kişi mutlaka kendine bir liste oluşturmalıdır. Ne yemeli, ne yememelidir buna karar vermelidir. Ne kadar çok dikkat etse de kararlılık olmadığı sürece kilo vermek zor olacaktır. Kilo vermek isteyen 2 öğün de beslenebilir, az yiyip 4 veya 5 öğün beslenilmelidir. Bu kişiye bağlıdır. 2 öğünle başlayalım. İlk önce sabah erken kalmak önemli en geç 9 da ayakta olunmalıdır ve kahvaltıya başlamadan önce 2 su bardağı su içilmedir yarım saat önce ya da 1 bardağı limonlu suda olabilir. Kahvaltıda domates, salatalık, yeşillik istediği kadar yiyebilir zeytin ve peynir tuzlu olduğu için daha az tüketilmelidir. Mutlaka haşlanmış yumurta veya poşe yumurta yenilmelidir. Avokado tüketmek yine tok tutan bir sebzedir. Reçelden ve tatlılardan uzak durulmalıdır sadece fındık ezmesi az olması kaydıyla tüketilebilir.  Yoğurt, yulaf biraz meyve biraz ceviz tüketmekte tok tutmaktadır. Tabii ki bu size kalmış bunları çoğaltabilirsiniz.

Yağlı şeylerden hamur işlerinden uzak durulmalıdır eğer iradeli insansanız az olmak kaydıyla sağlıklı türden tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltısından ekmek mutlaka az olmak kaydıyla tüketilmelidir.  Akşama kadar en az 2 litre su içilmelidir.

Sağlıklı Kilo Vermede Sporun Önemi

Sağlıklı kilo verme de mutlaka en az 4 km yürünmesi gerekir. Hareketli bir yaşam sürmelidir. Spor yapmayı düşünenler en az yarım saat az ya da çok tempolu pilates, zumba, airobik, fitness gibi sporlar yapılmalıdır.

Fazla hareket edilmelidir. En az yarım saat spor ve 4 km yürünmelidir. Evden fazla dışarı çıkamıyorsanız bile evde olduğunuz yerde adım atabilirsiniz. Telefonlara adım sayar yüklenip kaç adım attığınızı bilebilirsiniz. Sadece yürüyüş yaparak bile kilo vermeniz mümkün.

Hareketsiz yaşam her zaman kilo almanıza sebep olacaktır. Sağlıklı kilo vermek hem de vücudunuzu şekillendirmek için mutlaka ama mutlaka günlük en az yarım saat spor yapmak gerekir. Bu istediğiniz sevdiğiniz herhangi bir spor olabilmektedir. Ne kadar fazla hareket ederseniz o kadar çok kalori yakarsınız. Bir de yediklerinizin ve içtiklerinizin kalori ve var o yüzden ne kadar tok tutucu ve az kalori yemek o kadar faydalıdır.  Kilo verirken yağ oranı azalmak en önemlisidir.

Sağlıklı Kilo Vermede Beslenme

Aralarda sadece ödem çayları içilmelidir. En geç akşam 6 da kahvaltı akşam yemeği de bitmelidir. Akşam yemeğinde kızartma olmamalıdır. Sebze ve bir kase yoğurt mutlaka bulunmalıdır. Balık, kırmızı et, tavuk, tahıl, baklagil gibi sağlıklı çok fazla olmamak şartıyla bir tabak yemek, bir kase çorba, bir kase salata ve bir dili ekmek olmalıdır. Pirinç pilavı tüketilmemelidir ama bulgur pilavını çok yağlı olmasın ama tüketilmelidir. Karbonhidrat, protein mutlaka olmalıdır. Eğer isterseniz yemeğin yanında tatlı amacıyla bir tane ya da hepsinden az, az meyve de yiyebilirsiniz. Sonrasında hiçbir şey yenmemesi gerekir.

Bol, bol su içmek ve hareket etmek gerekir. Çok öğünlü beslenmekte ise sabah yine çok erken kalkınmalıdır 7 de sabah kahvaltısı yapılmalıdır. Kahvaltıdan yarım saat önce 2 bardak su içilmelidir 1 bardağı limonlu içilmelidir. Kahvaltıda bol yeşillik, salatalık, domates, zeytin ve peynir tuzlu olduğu için az, ceviz, yumurta haşlanmış veya poşe tarzı tüketilmelidir.

Eğer kahvaltı yapmak istemezseniz tek başına avokado salatası da tok tutucudur yine tüketebilirsiniz. 1 dilim ekmek mutlaka olmalıdır. Saat 1 e kadar bir şey yenmemesi gerekir ara öğünde 2 kaşık yoğurt biraz yulaf ya da sütle pişirilmiş yulaf yenilmelidir. Daha sonra saat 4 gibi bir bardak yeşil çay yanında sarı leblebi veya 1 tane elma ya da bir kase şekersiz hoşaf, kuruyemiş yenilmesi gerekir. Ya da istediğiniz bir şey. Saat 6 veya 7 gibi akşam yemeği sebze haşlama yanında az yoğurt ve balık, kırmızı et, tahıl, beyaz et, baklagil ne isterseniz tüketebilirsiniz az olmak kaydıyla. Akşam yemeğinde pilav ve ekmek bulunmamaktadır. İsterseniz öğünü 3 de yapabilirsiniz size kalmış yaşam hayatınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Aralarda ödem atıcı çaylar ve bol, bol su içilmelidir. Sağlıklı Kilo Vermede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sürece alıştığınız zaman kendinize sağlıklı atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Kendi diyet listenizi oluşturabilirsiniz. Yeter ki isteyin ve bu yolda ilerlemek için çaba gösterin. Vücudunuz güzelleştiğini ve değiştiğini gördüğünüz zaman anlayacaksınız ki sağlıklı beslenme çok önemliymiş.  Artık sağlıklı besleneceğim diyeceksiniz. Verdiğiniz her bir kilo sizi değiştirecektir. Sağlık her şeyden önemlidir. Bu yüzden yediklerinize ve içtiklerinize mutlaka dikkat edin. Emin olun vermediğiniz her kilo zamanla artacak ve vermekte daha da çok zorlanacaksınız.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir