24 Nisan 2024
Çiçek

bambu çiçek

  Bambu Çiçek Nedir?, Ne Kadar Uzar?, Neden Sararır?,

Nasıl Yetiştirilir?, Bakımı Nasıldır?, Nasıl Çoğalır?

 

Her mevsim yeşil kalan, görünüşüyle kibarlığıyla sıklıkla tercih edilen bambu çiçeğidir. Sürekli yeşil kaldığı için insanların evlerinde sıklıkla tercih ettiği çiçeğin bakımı da bir o kadar kolaydır.  Ayrıca şans, aşk ve bolluk getirdiğine inanılmaktadır. Özellikle bu çiçek dostluğun ve dürüstlüğün sembolü olmuştur bir çok kültürde. Salonlarda ve banyolarda artık dekorasyon olarak tercih ediliyor.

Bambu Çiçek Nedir?

Orta Afrika’ya özgü olan bir çiçek türüdür. Bir çok ülkeler de süs bitkisi olarak oldukça popülerdir. Düz şekilde uzayabilen yeşil renkli yapraklara sahip olan bu bitki 1 cm kadar uzamaktadır. Hem toprak da hem de suyun içerisinde yetişebilen bir bitkidir. Çeşitleri de bulunmaktadır.

Bambu Çiçeği Evde Yetiştirilmesi Nasıldır?

Bambu kolaylıkla evde yetiştirebilecek ve bakım istemeyen güzel bir çiçek türlerindendir. Özellikle evde hoş bir hava verdiği için çiçek bakamayanlar için bir numaralı çiçektir. Bambu 2 tür yetiştirme vardır. 1 inci yöntem  çelikleme yöntemiyle yada tohumunu ekerek olur.  1 inci yöntem olan çelikleme yöntemi sürgünü yani bitkiyi dikkatlice kesin ve hiçbir şekilde hava almaması için mumu eritin. Özellikle çeliğin  alt kısımları temizleyin. Daha sonra vazoya 5 cm kadar su ekleyin ve bambunun ve ya bambuların saplarını kökleninceye kadar bekletin. Ayrıca suyu azaldıkça su eklemeyi unutmayın. Köklenmiş olan bambuyu 2 inci yöntem olan toprakta yetiştirmek için torfu, bahçe torağını ve kumu eşit şekilde karıştırın ve koyun. Özellikle  toprağın hava alması için bir miktarda ağaç kabuğunu da eklemeyi unutmayın. Bambu için uygun  saksılar vardır delikli dar ve uzun saklı tercih edilmelidir. Çakıl taşlarıyla bir zemin hazırlayın ve daha sonra saksıyı, yarıya kadar toprakla doldurun ve biraz su ile ıslatın. Bambuyu saksıya dikin ve etrafını toprak ile  doldurun ve hafifçe bastırın ve çiçeği yerine yerleştirin. Özellikle tam güneş almayan ama aydınlık olan ve ılık bir ortamda bulundurun. Güneşi eğer tam alırsa sararma yapar bu da ölmesine sebep olur.

 

Bambu Çiçek Nasıl Çoğaltılır

Bambu 1 cm büyüdükten sonra artık çoğalta bilirsiniz. İlk önce çoğaltma işlemini çelik yöntemiyle yapın. Her zaman ve her mevsimde kolaylıkla çoğaltma yapabilirsiniz. Bambunun ana gövdesinden yukarı doğru uzanan sürgünü kesin buna  çelik alma denir. Bu kestiğiniz çeliğin alt yaprakları koparın ve sap kısmı köklenmesi için su içinde bir süre bekletin. Daha sonra bitki köklendikten sonra toprağa dikin ya da isterseniz su içinde vazoda yetiştirin. Hangisini tercih edersiniz.

Bambu Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Bambu çiçek çok hoş bitkidir ve bakımı da bir o kadar kolaydır.
  • Güneş alan yere koymayın. Güneş sararmasına sebep olur.
  • Özellikle aydınlık ya da yarı gölge ve ılık yerlerde bulundurun.
  • Eğer suda yetiştirirseniz suyunu hafta da bir değiştirmeniz gerekir.
  • Toprakta olan için ise her zaman nemli olması için sulamaya dikkat edin.
  • Su oda sıcaklığında olmalıdır.

 

Bambu Çiçeği Şans Getirir Mi?

Evet inanışa göre şans, aşk, mutluluk, huzur, zenginlik getirir. Sayılarına göre bir anlam yüklenmiştir.

Bambu Çiçeğinde Sararma Neden Olur?

Bambu çiçeği güneşe direk maruz kaldığı zaman sarar yapar. Ve bu sararmalar önlenmezse çiçeğin ölmesine sebep olur. Bu yüzden tam güneş almayan bir yerde muhafaza edin.

Bambu Çiçeği Ne Kadar Uzamaktadır?

2 tür yetiştirme tarzı vardır. Su da ve saksı da olmak üzere. Bilinene göre ayda 2 cm uzar ve 20 m kadar uzayabilir.

Bambu Çiçeğinin Anlamları Nelerdir?

2 kök : Aşk

3-6 kök : Mutluluk

5-7 kök : Sağlık

8 kök : Servet

9 kök : İyi bir gelecek

21 kök : Nimet

 

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir