21 Eylül 2023
SağlıkTemizlik

Karbonat Mucizesi Ve Kullanım Alanları

Karbonat Mucizesi, Karbonatın Kullanım Alanları, Karbonatın Ağız ve Diş Sağlığına Faydası

Aslında çoğu şey yanı başımızda fakat ne işe yaradığınız bilemiyoruz bu karbonat içinde geçerlidir. Evinizde sürekli kullandığımız şeylerin faydalarını ve kullanım alanlarını pek bilmiyoruz. Açıkçası öğrenmek için de pek çaba harcamıyoruz doğrusu. Fakat öğrendikten sonra ne kadar çok şeye yaradığını görüyoruz ve bunu etrafımızla da paylaşıyoruz. Karbonatın kullanım alanları ve faydalarını pek bilinen bir şey değildir. Genellikle mutfakta yiyeceklerde kullanıyoruz. Ama aslından karbonatın o kadar çok kullanım alanı var ki duyduktan sonra artık karbonatın yeri sizin için ayrı olacaktır. Ayrıca ağız ve diş sağlığına bile yararı bulunmaktadır. Karbonatın kullanım alanları ve faydaları…

 

 1. Birçok alanda faydası bulunan karbonat evde vazgeçilmezler arasına girmektedir. Kullanım alanları şöyledir:
 2. Evinizdeki halıları süpürseniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki, en kötü kimyasal deterjanla, yerlerde araba yıkanır gibi yıkamaktadır. Oysa kokuyu çıkarmak içi şunu yapabilirsiniz. Bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.
 3. Buzdolabınızdaki kokuyla baş edemiyorsunuz. Bütün yiyecekleri dışarı çıkar, sil, süpür, kurula vs. uğraşmak istemiyorsanız bir kase karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca dolapta sakladığınız sebze ve meyveler üzerinde koruyucu etkisi de bulunmaktadır.
 4. Halı, koltuk, elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp deterjana saldırmayın!  Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerine hafifçe ıslayın. 1-2 saat bekledikten sonra silin yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen  yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.
 5. Mutfak tezgahınızın mermerlerini ve fayanslarını limonlu karbonat ile ovun ve durulayın. En güzel temizleyicidir. Kimyasal deterjan kalıntısı kalmadığı için üzerine sebze ve meyvelerinizi, ekmeğinizi rahatlıkla koyabilirsiniz.
 6. Kirli lavabolarınız için krem deterjanlar yerine limon ve karbonat kullanın. Lavaboya  döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.
 7. Ayrıca tıkanan lavaboları açmak için de 1 su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.
 8. Dibi tutan tava ve tencerelerinize akşamdan karbonat döküp, sıcak su ilave edin. Sabah temizlerken  zorlanmayacaksınız.

Karbonatın Diğer Kullanım Alanları

 1. Paslanabilecek eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellemiş olursunuz.
 2. Porselen gibi kararan eşyalarınız varsa limonlu karbonat ile ovun ve rengi açılacaktır.
 3. Aynı şekilde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi açılıp parlayacaktır.
 4. Elbise dolabınızda rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu sevmiyorsanız dolabınızın bir köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda  bulundurun.
 5. Banyo duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayın. Duş alırken daha rahat nefes alacaksınız.
 6. Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ile tamamlayın. Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal atıklardan uzak kalacaktır.

Karbonatın Ağız Ve Diş Sağlığına Faydaları

Ağız sağlığı ve diş bakımı için de karbonat çok önemlidir. Akşamları yatmadan önce 1 e 1 oranda tuz ile karıştırıp  fırçalayın. Sabaha kadar ağızdaki bakteri ve virüsleri yok eder. Ayrıca ağız diş kokularını da önlemiş olur.

NOT: Karbonat ne kadar faydalı olsa da yine sağlık için az miktarda ve yeterli miktarda kullanılmalıdır. Özellikle fazla kullanıldığı zaman zarar verebilir. Temiz için fazla kullanılmasında bir mahsur yoktur.

 

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

 

 

 

 

 

One thought on “Karbonat Mucizesi Ve Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir