20 Temmuz 2024
Sağlık

DİKKAT EKSİKLİĞİ SENDROMU(HİPERAKTİVİTE)

DİKKAT EKSİKLİĞİ SENDROMU(HİPERAKTİVİTE)

Genellikle çocukluk dönemlerinde görülen dikkat eksikliği (hiperaktivite) aileler için pek problem olmasa da dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Aileler ne kadar üstün zeka diye tabir etseler de bu tabir yanlıştır. Bu bir problemdir ve tedavi edilmesi gerekir. Dikkat eksikliği (hiperaktivite) erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre de hiperaktivite olan çocuklarda depresyon ve korku %70 orandadır.

Dikkat Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketmek. Renklendirici kullanmak. Aroma içeren ürünler kullanmak. Bunlar hiperaktif çocukların çoğalmasını sağlar. Birçok ülke bunları yasaklayarak dikkat eksikliğinin önüne geçmiştir.
 • Anneye verilen suni sancı da en büyük sebeplerden biridir. Anneye verilen suni sancı hem bebeğin hem de annenin vücudunda su tutulmasına sebep olur. Şiddetli su tutulması da nöbetlere, kasılmalara, bilinç bulanıklığına, komaya, kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. Bebeğin beyninde oluşan hasar ise havaleye, huzursuzluğa, ateşe ve hiperaktiviteye yol açar. Ayrıca suni sancıdan sonra yapılan sezaryende aynı şeylere yol açmaktadır.
 • Kurşun zehirlenmesi. Öğrenme kabiliyetini zayıflatır. Hafızayı etkiler. Dikkat toplama da zorluk çeker.
 • Demir eksikliği ve fazlalığı. Demir eksikliği dikkat dağınıklığına, yorgunluğa ve halsizliğe yol açar. Fazla olması ise sinirlilik, asilik, sert tepkilere ve hiperaktiviteye yol açar.
 • Gerekli olan yağ ve asitlerin az olması. Beynin %60 ı yağ asitlerinden oluşur. Bu yağ az olduğu zaman dikkat eksikliğine sebep olur. Zaruri yağları ise deterjanlardan, yağ ve kireç sökücüden dolayı azalır.
 • Havale geçiren çocukların Antiepileptik ilaçlarının kullanması. Bu ilaçların kullanımı davranış bozukluğuna ve öğrence güçlüğüne yol açar.
 • Fazla miktarda televizyon izleme. Beden ve ruh sağlığını bozduğu için davranış bozukluğuna ve dikkat eksiliğine yol açar. Ayrıca beynin yapısını da bozmaktadır.
 • Bilgisayar başında uzun süre oyun oynamak. Oyunlar beyine yükleme yapar ve beyinde sıkıntılar oluşturur. Buda kişi de değişikliklere yol açar. Ayrıca baş ağrısı, uyku problemi, gerginlik, saldırganlık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir? (Hiperaktivite)

 1. Tuhaf davranırlar
 2. Organize olamazlar
 3. Okullarında ve derslerinde başarılı olamazlar
 4. Başladıkları işleri yarı bırakırlar veya bitiremezler
 5. Çok konuşurlar
 6. Başlarının sözünü keserler
 7. Fazla miktarda rahatsız edici şekilde koşarlar
 8. Tırmanırlar
 9. Sürekli kıpırdarlar
 10. Sürekli ayak sallarlar

Dikkat Eksikliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?(Hiperaktivite)

 1. Özellikle ilk önce yukarda belirtilen sebepleri dikkatlice okuyun ve o problemler var ise hemen o sebepleri tedavisi için uğraşın. Eğer yukarda belirtilen maddeleri yaptıktan sonra ise diğer tedavi yöntemlerine geçilmelidir.
 2. Mümkün olduğu kadar televizyondan ve bilgisayar oyunlarından uzak durmalıdır.
 3. 1 hafta boyunca düzenli olarak 1-2 damla şeklinde çörek otu yağından damlatın.
 4. Zeytinyağı veya çörek otu yağının içerisine 1 miktar gül yağı ilave edin  ve kafa derisine masaj yaparak yedirin. Her gün düzenli olarak 40 gün boyunca devam edin.
 5. Haftada 1-2 defa olmak üzere üzerlik tohumunu tütsü olarak yapın ve evi dolaşın.
 6. Birebir canlı olarak bir öğretmenden yabancı dil öğrenmek de çok faydalıdır. Ayrıca beyindeki eski görüntüleri de siler.
 7. Deterjanlardan, katkı maddelerinden, hazır yiyecek ve içeceklerden, vücut bakım ürünlerinden uzak durulması gerekir.
 8. Ayrıca taze yemek pişirilmelidir.
 9. Meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmelidir.
 10. Mutlaka zorla da olsa bu çocuklara meyve yedirilmelidir.
 11. Ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.
 12. Özellikle papatya ve civanperçemi çayı dönüşümlü olarak verilmelidir.
 13. 1 çorba kaşığı civanperçemi, 1 çorba kaşığı öğütülmüş çörek otuna gerektiği kadar bal ilave edin. Nohut büyüklüğünde haplar yapın ve gün içerisinde bir miktar su ile tüketin. Ara ara yapın ve 5-6 kez tekrar edin. Bu karışım kan temizleyici bir ilaçtır.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir