24 Nisan 2024
Sağlık

Civan Perçemi

  CİVAN PERÇEMİ

Aslında her bitkinin kendine has faydaları bulunmaktadır, civan perçemi de farklı faydalara sahip olan bir bitki türüdür. Genel olarak kadınların çok sorun yaşadığı dönemler de yardımcı olmaktadır. Menopoz ve adet dönemlerindeki problemlerin çözülmesinde faydası bulunmaktadır. Tabii ki daha birçok faydalarına bulunmaktadır. Civan perçeminin faydaları ise şöyledir…

Civan Perçeminin Faydaları

 1. Yüksek ateşte kullanılır.
 2. Terletici özelliğe sahiptir.
 3. Sindirim sistemini düzenler. Ayrıca sindirimde oluşan tüm hastalıklara da iyi gelmektedir.
 4. Yüksek kan basıncını düzenler.
 5. İltihaplara ve özellikle idrar yolları iltihabına iyi gelmektedir.
 6. Adet düzenleyici özelliği sayesinde kadınsal hastalıkların iyileşmesinde rol oynar. Ayrıca adet olamayanlarda civan perçemini kullanabilir. Beyaz akıntıya da iyi gelmektedir. Kullanım şekli oturma banyosu şeklindedir. Çayı da içilerek te kullanılmalıdır.
 7. Ayrıca kadınların üreme sorunlarına da iyi gelmektedir. Rahim hastalıklarına ve yumurtalıktaki sorunlara da iyi gelmektedir. Hem oturma banyosu hem de çay olarak tüketilmesi gerekir.
 8. Uykuda altına kaçırma rahatsızlığında da kullanılır.
 9. Kadınların özellikle menopoz döneminde yaşadığı şikayetlerden kurtulmak için kullanması gerekir. Ve menopoz döneminde oluşan hastalıklara da iyi gelir. Hem tüketilmesi hem de oturma banyosu yapılması gerekir.
 10. Ayrıca kan temizleyici özelliği de bulunmaktadır.
 11. Kan yapıcı özelliği de bilinmektedir.
 12. Soğuk algınlığına ve gribe de iyi gelir.
 13. Öksürük tedavisinde de kullanılır.
 14. Mide ve bağırsak problemlerinde de faydalıdır.
 15. Zona hastalığında da banyo yapıldığında iyi gelmektedir. Zona hastalığı bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğu için düzenli olarak civan perçemi ile banyo yapıldığında hastalığın azaldığını ve yok olduğu görülür. Ayrıca kompres yapılarak uygulanabilir.
 16. Yaralara ve kanamalara da yine kompres şeklinde yapıldığı zaman iyi gelmektedir.
 17. Çıban ve iltihaba da iyi gelmektedir. Dıştan kompres yapılması gerekir.

Kullanımı

 • Oturma banyosu yapacak olanlar için; perçemi kuru olarak alın bitkiden 2-3 avuç kadar bitkiyi kıyın. 2-3 litre kadar suyun içerisine atın ve 2-3 saat bekletin. Sonra kaynayana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra bu suyu banyo yapacağınız suyla karıştırın. 15 dakika boyunca suda oturun.
 • Çay olarak kullanacaklar için; bir miktar suyun içerisine bir tutam bitkiyi atın ve kaynatın, kaynayınca kapatın 10 dakika kadar bekletin. En fazla 2-3 bardak tüketin. Aç karnına veya yemeklerden 2-3 saat sonra tüketin. Ateşte ise sık kullanın.
 • Kompres için; yine çay gibi yapılıyor fakat bitki biraz daha fazla oluyor sonrasında bir bezle bölge sarıyor. Ya da üzerine koyun.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

One thought on “Civan Perçemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir