24 Nisan 2024
GüzellikSağlık

Varis Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Nedir? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte görülen bir hastalık olan varis görünüş olarak hoş durmayan ve rahatsız eden bir hastalık türüdür. İnsanları bir zararı olmasa da görüntü olarak hoş değildir. Damarların dıştan görülmesi insanları rahatsız etmektedir. Bu görüntüden kurtulmak isteyenler genellikle estetik doktorlarında soluğu almaktadır. Fakat doğal yollarla da ve sağlıklı beslenerek hatta spor yaparak ta varisler kurtulmak mümkündür. Varisler ne kadar zor gidici olsa da ama kalıcı değildir. Tedavi yöntemlerini uygulayarak en kısa sürede varisi gidermek mümkündür.

Kısaca varis ciltte dolaşım bozukluğu demektir. Varis toplar damarların genişleme, uzaması ve kıvrımlı hale gelmesi olarak adlandırılır. Görünüş olarak kötü bir görümünü vardır. Rahatsız edicidir.

Varis Neden Olur?

Genellikle kadınlarda gözükmektedir. Erkeklerde daha az görülmektedir. Özellikle yüksek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayaklarda ağrı şişme, yorgunluk, hareketsiz kalmak vb. sebepleri bulunmaktadır. Tabii ki kalıtsal özelliği de bulunmaktadır. Ailede gözüken bir hastalıktır. Eğer ailedekilerde varsa diğer nesillerde olma ihtimalide yüksektir. Hamilelik döneminde hareketsiz kalmak ve aşırı kilo da sebep olmaktadır. Çok sıkı pantolon veya çorap giymek, sigara kullanmak, haplar ve uzun süre topuklu ayakkabı kullanmakta varise sebep olmaktadır. Özellikle varislerden kurtulduktan sonra tekrar yenilmemesi için dikkat edilmesi gerekir. Doğal tedavi yöntemleriyle bile kısa sürece de geçmektedir. Varisler için doğal tedavi yöntemleri şöyledir…

 

Varis Hastalığının Belirtileri

Ağrı, kas krampları, huzursuz bacak sendromu, kaşıntı, bacaklarda şişlik, bacaklarda uyuşukluk, bacaklarda damarların gözükmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.  Ciltte görülen bir  hastalık olduğu için çabuk belli olan hastalık türüdür. Genellikle yüzde olarak kadınlarda daha sıklıkla yaşanmaktadır. Bu da kadınlarda büyük bir sıkıntıya sebep olmaktadır.

Varis Hastalığının Tedavi Yöntemleri

  • Bu hastalık bir çok kadının sorunlarından olmuştur. Genellikle pek önemsenmemektedir ama görüntü olarak kötü gözükmektedir. Varise iyi gelecek ve yok edecek tarifler.
  • Günde bir defa 5 gr üzerlik tohumu suyla yutulmalıdır. İki hafta boyunca kullanılırsa varise iyi gelir.
  • Yarım çay kaşığı muskat rendesi veya 1/6 muskat parçası, her gün ağızda eritilerek yutulmalıdır. Yılda 2 hafta buna devam edilir.(Aidin Salih önermektedir.)
  • Varisli olan bölgeye sarı kantaron yağı sürüldüğü zamanda iyi gelmektedir. Günde mutlaka 1 defa masaj yaparak sürülmesi gerekir.
  • Elma sirkesi yine o bölgeye sürüldüğü zaman iyi gelmektedir. Özellikle sık ve düzenli kullanmak gerekir.
  • Spor yapmak veya bacak egzersizleri yapmak.

NOT: Muskat küçük hindistan cevizidir. Tabipler en iyi ilaç muskat olduğunu söylüyorlar. Eğer alerjiniz varsa o yöntem uygulanmamalıdır. Özellikle herhangi bir rahatsızlık olursa hemen bırakılmalıdır. Hastalığınız varsa doktora sormadan kullanmayınız. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta veya problemde de olduğu gibi düzenli kullanım çok önemlidir. Eğer kısa sürede sonuç almak istiyorsanız düzenli kullanmanız gerekir.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

 

One thought on “Varis Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir