20 Temmuz 2024
Sağlık

Yanıklar İçin İlaçlar

Yanıklar İçin Bitkisel Tedaviler

Bir ihmal sonucunda vücutta yanıklar oluşmaktadır. İlk o telaş anında ne yapılacağı insan bilemiyor. Tabii ki bir de acısı olduğu için hemen insan kendini suya atmak istiyor. Su biraz rahatlatıyor. Sonra ortaya kaçıncı dereceden yanık olduğu ortaya çıkıyor. Yanığı asla küçümsememek gerekir. Tehlikelidir ve vücutta izleri kalır. Sürekli bu konu hakkında tedbirli olmak gerekir. Hemen yanma olduğunda dikkatli ve bilinçli bir şekilde davranılması gerekir. Ardından tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Tedavi yöntemleri ise şöyledir…

 1. 2. 3. derece olmak üzere adlandırılır. Tabii ki hafif yanıkların atlatılması kolaydır. Derin yanıklar her zaman zor atlatılan ve kalıntıları olmaktadır.

 

Yanıklar İçin İlaçlar

 1. Kına ve sirkeyi karıştırın. Bu karışımı yanıkların üzerine sürün. Sirke olarak herhangi bir sirkeyi kullanabilirsiniz. Yanıklar tamamen kayıp olana kadar devam edin.
 2. Salatalığı yarın ve yanıkların olduğu bölgeye koyun. Bir süre bekletin. Gün içerisinde tekrarlayın. Dolaptan çıkarıp koymak daha faydalı olur. Salyalı olduğu içinde kısa sürede geçirir.
 3. Susam yağını ve bir miktar kınayı karıştırın. Macun haline getirin bu macunu yanığın olduğu bölgelere sürün. Özellikle bir süre bekleyin. Tamamen yok olana kadar uygulayın.
 4. Ayrıca tuzsuz tereyağını eritin bir miktar kına katın. Bu karışımı karıştırın ve macun haline getirin. Macunu o bölgeye veya bölgelere sürün. Bir süre bekleyin ve tekrarlayın.
 5. 1 adet yumurta akını ve 25 gr arpayı yakın ve kül haline getirin. Bu külle ve yumurta akını karıştırın. Olan bölge veya bölgelere sürün. Bekletin ve o bölgeyi temizleyin.
 6. 50 gr kilermeni ( kırmızı kil ) ve 80 gr herhangi bir sirkeyi karıştırın. Macun haline getirin. Bölge veya bölgelere sürün. Bir süre bekletin ve temizleyin.
 7. Balı yanıkların olduğu bölgeye sürün.
 8. Ayrıca tahinde yanıklar için çok faydalıdır. Olan bölge veya bölgelere sürün.
 9. Olan bölgelere sarı kantaron yağı sürün. Sarı kantaron yağı yanıklar için çok faydalıdır.
 10. Lavanta ve papatya yağı da çok faydalıdır. İçerisinde maddeler sayesinde hız iyileştirme sağlar.  O bölgeye sürün. Gün içerisinde de tekrarlayın.
 11. ALOEVERA: En şifalı olan ise aloeveradır. Yanıkları en iyi şekilde geçirir en kısa sürede. Gün içerisinde 1-2 kez tekrar edin.
 12. Fındık yağı: Ciltte oluşan yanıkların tedavisinde kullanılır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde kısa sürede oluşan  yara ve yanıkları geçirir.
 13. Çay ağacı yağı: Cildi çabuk iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Deriye hızlıca nüfus eder.
 14. Adaçayı yağı: Hücre yenileyici özelliği vardır. Cildi hızlıca onanır. Yanıkları ve yaraları hızlı şekilde iyileştirir.
 15. Zeytinyağı: Bu hastalık için en etkili yağlardan biride zaten zeytinyağıdır. Hakiki olmasına dikkat edin. Gün içerisinde tekrarlayın.
 16. Hindistan cevizi yağı: Özellikle leke tedavisinde iyi olan bu yağ kısa sürede etki eder ve yanıkları geçirir.

Yanıklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Özellikle ilk yandığında 20 dakika boyunca serin suda tutun.
 • Bilmediğiniz şeyleri yanığın üzerine sürmeyin.
 • Diş macunu, yoğurt gibi maddeleri üzerine sakın sürmeyin.
 • Ilık sudan bir süre uzak durun.

 • Tamamen iyileşene kadar o bölgeyi güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Yanık olan bölgeyi sürekli sarılı olarak tutmayın. Eğer üzerine bir şey olur diye düşünüz zaman bir sargı bezi ile sarın.
 • Ayrıca güneşe çıkarken de sarmayı unutmayın.
 • El kremlerini o bölgelerin üzerine uygulamayın.
 • O bölgeleri mümkünse sıcak ve ateşten uzak tutun.
 • Banyoya girdiğiniz de asla sıcak su ile yıkanmayın.
 • Eğer yukarda bahsedilen tedavi yöntemlerinden birine alerjiniz varsa kullanmayınız.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir