24 Nisan 2024
Genel

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir? Saç Dökülmesini Durdurma Yöntemleri? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsan hayatın günde normal olarak 20 tane saç dökülmesi sorun olarak kabul edilmez. Dökülme günde 50-100 arasındaysa sorun olduğunu gösterir. Fakat dökülmelerin pek çok sebepleri de bulunmaktadır. Dökülmeyi azaltmak ve bitirmek için ilk önce dökülme sebebini öğrenmek gerekir. Sebebini öğrendikten sonra tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Dökülme için doğal tedavi yöntemleri…

Saç dökülmesi kişiye ve problemlere göre değişmektedir. Bu problemin nedenini tama öğrenebilmek için ilk önce tam kan tahlili ve testler yapılması gerekir. Eğer herhangi bir eksiklik varsa bunlar tamamlanmalıdır. Özelikle vitamin eksikliği veya herhangi bir sorun yoksa doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bir çok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bir tedavi yöntemleri işe yaramamış ise diğer yöntemler uygulanmalıdır. Özellikle saç dökülmesinde en önemli nokta D vitamini yani eşittir güneştir. Güneş saçın d vitamini vermektedir. İlaçla d vitamininin ancak %10 alınabilir. Bu da vücut için yeterli değildir.

Saç dökülmesi diğer insanlara nazaran tesettürlü bayanlarda daha çok görülmektedir. Saçlar vitaminlerden eksik kaldığı için dökülmektedir. Bunu için vitamin takviyesi yapılması gerekir.

Dökülmeler kalıtsal bile olabilir. Bu durumdan diğer kişilerden daha fazla saça önem verilmelidir. Eğer kellik ve uzun süre çıkmayan saç varsa bu durum bazen imkansız olabilir.

Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?

 1. Kalıtsal
 2. Vitamin Eksikliği
 3. Yanlış kullanılan saç bakım ürünleri
 4. Stres
 5. Saç derisinde oluşan yaralar
 6. Zararlı yiyecekler.
 7. Yanlış kurutma ve şekillendirme yöntemleri
 8. Şampuanlar
 9. Kimyasal saç boyaları
 10. Doğum kontrol hapları
 11. Deterjanlar
 12. Temizlik malzemeleri
 13. Mikrodalga fırın

Saç Dökülmesi İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

 • Vitamin takviyesi olmazsa olmaz.
 • D vitamini özellikle güneş.
 • Fazla ısıdan ve saç şekillendiricilerden uzak durma.
 • Özellikle fazla kimyasal kullanma.
 • Sağlıklı Beslenme
 • Yılan yağı saç için birebir bir yağdır. Banyoya girmeden önce saç diplerine masaj yapın ve en az 1 saat bekletin. Daha sonra yıkayın. Hafta da 1 kez uygulayın.
 • Çimlenmiş arpa ve buğdayı kaynatıp saçlarınıza kullanın. Bu yöntem saçlarınızı gürleştirir ve parlatır. 1 Ay boyunca uygulayın.
 • Öğütülmüş çörek otu ile zeytinyağını karıştırıp saç diplerine masaj yaparak uygulayın. En az hafta da 3 defa uygulayın.
 • Biberiye ve elma sirkesini kafa derisine masaj yaparak uygulayın.
 • Limon suyunu veya maydanoz suyuyla saçlarınızı durulayın. Bu da gürleşmesini sağlar.
 • Keten tohumunu kavurun ve öğütün. Üzerine keten yağı, zeytinyağı veya susam dökün ve karıştırın. Masaj yaparak kafa derisine sürün. En az yarım saat bekleyin.
 • Ceviz kabuğunu kavurun ve öğütün. Zeytin yağı ve gül yağı ekleyin karıştırın. Masaj yaparak saç diplerine uygulayın bir süre bekleyin.
 • Taze ısırgan otu suyunu, sirkeyle birlikte saç diplerine uygulayın. Saç derisindeki hastalıkları yok eder. Saçları güçlendirir ve parlatır.
 • Kepeğe karşı 100 gr kereviz yaprağı suyu, 100 gr kırmızı pancar suyu, 30 gr sirke ile karıştırın. Özellikle her gün saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Yıkanmasına gerek yoktur. Ayrıca enginar suyu da kepeğe iyi gelmektedir.

 • Argan yağı, tatlı badem yağı, gül yağı, zeytinyağı, hint yağı gibi yağlarda saç çıkarmaya ve dökülmesinin azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Eczaneden e vitamini, d vitamini, a vitamini, c vitamini alın. Ampullerden birer tane kırın bir kasenin içerisine 1 tane de yumurta kırın ve karıştırın. Özellikle masaj yaparak saç diplerine sürün. En az 1 saat bekleyin ve yıkayın. Hafta da 1 uygulayın.

Özellikle yukarda belirtilen maddeleri düzenli olarak uygulanması gerekir. Ayrıca bu maddeleri uygularken dökülme nedenlerinden uzak durulması gerekir. Bu süreçte de sağlıklı ve düzenli beslenme de önemlidir. Eğer alerjinin varsa o tedavi yöntemini uygulamayın.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

2 thoughts on “Saç Dökülmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir