21 Eylül 2023
Sağlık

Arı Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

                  Arı Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Arı Ekmeği Nedir?

Arılar peteklerin etrafına yaptıkları bu ekmeği aslında kışlık enerji ihtiyaçları için depolarlar. Depoladıkları bu ekmeği  kışın nektar yada polen bulamayan arılar bu besinle beslenerek yeniden bal yaparlar.  Arı ekmeğinin diğer bir adı da pergadır. Bu ekmek vitamin ve mineral bakımından zengindir. C, B1, B2, E, H, K vitaminlerini içermektedir. Genellikle kış ayrında kullanılmaktadır.  Yaz aylarında daha az tüketilmektedir.  Tok tutucu özelliği de vardır.  Bu yüzden zayıflamak isteyen kişiler tercih edebilmektedir. Arı ekmeğinin faydaları nelerdir? bakalım;

Arı Ekmeğinin Faydaları

* Arı ekmeği, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve  insana enerji vermektedir. Özellikle kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

* Virüsleri ve mikropları öldürmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında kullanılması gerekmektedir.

* Arı ekmeği güçlü bir vitamin, mineral kaynağıdır.  Vitamin ve mineral açısında özellikle bu ekmeğin kullanılması gerekir.

* Arı ekmeği konsantrasyon artırır ve hafızayı güçlendirmektedir.  Bu ekmeği okul çağındaki kişilerin kullanması gereken bir üründür. Bu sayede eğitimlerinde daha çok başarılı olurlar. 

* Arı ekmeği, çocukların büyüme ve gelişmesini desteklemektedir.  Öğün olarak ta verile bilinmektedir.

* Alerjik reaksiyonları azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

* Arı ekmeği, spor yapan kişiler için iyi bir enerji sağlamaktadır. Spor sonrasında rahatlıkla kullanıla bilinmektedir.

NOT= Süte karıştırılıp tüketilebilir. Su ile kaynatılıp kullanılabilir.  Sıcak ya da soğuk olması önemli değildir. Kullanan kişi hangisini tercih ederse onunla tüketebilmektedir. Genellikle kışın tüketilmektedir. Fazla tüketilmesinde kilo yapabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır. Sadece bir öğünde kullanılması daha iyi olur. Arı ekmeğine, polene, bala alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Hastalığınız varsa doktora sormadan kullanmayınız. 

Arı ekmeğini artık bir çok yerden almak mümkündür. Ama yine de bilindik güvenilir bir yerden alınması daha doğrudur. Avm ve internet üzerinden de artık kolaylıkla bulunması mümkündür.  Fiyat konusunda ise sıkıntıya sokacak yüksek bir fiyatı da bulunmamaktadır.  Sağlıklı yaşam için bu tür besinleri kullanmak ve önermek gerekir.

Sitemizdeki diğer blog yazılarını okumayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir