24 Nisan 2024
GüzellikSağlık

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı nedir?, tatlı badem yağı faydaları

nelerdir?

Sıklıkla herkesin tercih ettiği ve sıklıkla kullandığı yağlar arasında da olan tatlı badem yağı. Cilt sorunlarına, saçlara ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Cilt sorunları için sıklıkla kullanılmaktadır. Kaş ve kirpik için kozmetik ürünlerinin içinde de bulunmaktadır. Badem yağının faydaları…

Tatlı bademden meydana gelmektedir. Acı badem yağıda bulunmaktadır. Yağlar arasında en çok tercih edilenidir. Ve genellikle evlerde bulunan bir yağdır. Tatlı badem yağı diğer bir çok yağ arasında hafif olan tek başına rahatlıkla kullanılan bir yağdır. İnceltmeye gerek yoktur. İsteyen kişiler evde kolaylıkla bu yağı yapabilirler. Aslında maliyeti düşük kolaylıkla ucuza bulabileceğiniz bir yağdır. Peki bu muhteşem yağın faydaları öğrenelim.

Tatlı Badem Yağı ve Faydaları Nelerdir?

-Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalmaktadır. İçerisinde folik asit, potasyum ve protein ,omega-3 ve omega-6 yağları kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.

-Cildi güzelleştirir. A, B ve E vitaminler açısından zengin olduğu için cildi nemlendirir ve bakım yapar. İnce çizgi ve kırışıklıkları giderir. Dudak bakımında kullanılır. Ayrıca deniz tuzuyla karıştırılıp peeling yapılır.

-Göz altındaki mor halkaların azalmasına ve kaybolmasını sağlar . İçerisinde e vitamini bulunduğu için cildi gençleştirir ve mor halkaları yok eder. Özellikle düzenli bir şekilde göz altına sürüldüğü zaman mor halkaları yok eder.

-İyi kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Bu yağı kullanarak kontrol altına alabilirsiniz.

-Güçsüz ve kırılgan tırnaklara bakım yapar ve güçlü hale getirir. Mantar enfeksiyonlarını engeller. Özellikle düzenli kullanıldığı zaman ayaktaki mantarı tamamen yok etmketedir.

-Hafızayı güçlendirir ve sinir sistemini korur. Çünkü içerisinde potasyum ve omega -3 yağı bulunmaktadır.

Tatlı badem yağı masaj yaparken kullanılır. Kolaylıkla masaj yağı olarak tercih edilebilir.

-Kan şekeri değerlerini düzenlemeye yardımcı olur ve diyabete karşı korur.

-Vücuttaki enfeksiyonlara karşı güçlü bir koruma sağlar ve egzama, sedef ve gül rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman en kısa sürede egzama, sedef ve gül hastalıklarını geçirir.

-Özellikle iyi bir lif kaynağı olduğu için kolon ve bağırsak üzerinde de etkilidir.

-En önemli ve en çok kullanılan yeri ise saçlardır. Ayrıca içerisindeki bulunan vitaminler sayesinde saçlara bakım yapar , uzatır, dökülmesini önler ve daha güçlü ve parlak saçlar yapar.

-Kaş kirpik uzatmada en etkili yöntemdir. Düzenli her gün kullanımda kısa sürede uzadığı ve çoğaldığı görülmektedir. Ayrıca sakal çıkarma özelliği de bulunmaktadır.

 

Tatlı Badem Yağının Kullanımı

Cilt için kullanımı haftada en fazla üç gün kullanılmalıdır bir gün kullanıp bir gün ara vermek gerekir çünkü kıllanma yapabilir. Ayrıca saç kullanımında ise hafta da yada ay da bir saçın diplerine masaj yapıp bekleyin ve sonra yıkayın . Kirpik ve kaşlar için her gün kullanıla bilinmektedir. Diğerleri için süte veya suya yada ekmeğe yada direk alınarak kullanılmalıdır ya sabah ya da akşam kullanılmalıdır. Tırnaklar için her gün kullanılmalıdır. Ayrıca bu yağı yemeklerde, salatalarda ve normal olarak ta kullanılır. Ağız yoluyla da kullanılabilir. Aç karnına sabah 1 çay kaşığı tüketilmesi yeterlidir. Bir süre kullandıktan sonra biraz ara verilmesi gerekir. Ara verilmediği takdirde istenilen faydası görülmeye bilir. Fazla kullanımda başka sonuçlara yer açabilir. Özellikle cilde kullanımda ara vererek kullanılması gerekir.

NOT: Her hangi bir hastalığınız varsa doktora danışmadan kullanmayınız.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir