24 Nisan 2024
Sağlık

Dilde oluşan rahatsızlıklar

Dilde Oluşan Hastalıklar

Ağız ve diş sağlığın dikkat edildiği kadar dilde de dikkat edilmesi gerekir. Dil hasar aldığında yenme ve içme de zorluk görülür. Hatta yapılan yanlış işlemler ve zararlı olan maddeler yenildiği zaman da artış ve büyük hasarlar görülebilir. Bu yüzden dişe ne kadar önem veriyorsak, dilin temizliğine de önem vermek gerekir. Ağız sağlığı çok fazla sıcak ve çok fazla soğuk gıdalardan hoşlanmaz ve buna tepki olarak hem yara olarak gösterir. Ağız hastalıklarında en iyi tedavi gargara yöntemidir. Bu gargaralar nasıl yapılır, nasıl uygulanır, dil yarası nasıl geçer, dil şişliği tedavisi nasıldır, dil peltekliği tedavisi nasıldır?

Gargara ağız ve diş sağlığında en iyi tedavilerdendir. Ağız bölgesini temizliği ve oradaki hastalıkların iyileşmesi düzenli olarak gargara yapılmasıyla olur. Kullanımı kolay olduğu kadar yapımı da bir o kadar kolaydır. Dilde olan rahatsızlıklar için yapılacak tedavi yöntemleri şöyledir…

 

Dil Yarası Tedavisi

 1. Özellikle mersin yaprağını kaynatın ve bu su ile yara tamamen geçene  kadar günde 2-3 kere gargara yapın.
 2. Ayrıca 12 gr ayva çekirdeğini, 6 gr miyen kökünü, 24 gr çekirdeksiz kuru üzümü, 24 gr kabuksuz arpayı ve 12 gr pamuk tohumunu karıştırın. Üzerine yeteri kadar su ilave edin ve kaynatın. Kaynamış olan bu su ile yara tamamen geçene kadar günde 2-3 kez olmak üzere bol, bol gargara yapın.
 3. Yaranın olduğu sürece asitli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk gıdaları da içecekleri de tüketmeyin. Normal sıcaklıktan olmasına dikkat edin. Dikkat etmediğiniz sürece yara daha da büyüyebilir.

Dil Şişliği Tedavisi

 1. Büyük oranda gargara yapın. Narın kabuğunu kaynatın ve suyunu çıkarın içerisine şeftali suyu ilave edin ve günde 2-3 kez olmak üzere gargara yapın.
 2. Baldıran bitkisini ve kişniş bitkisini kaynatın ve çıkan suyu ile gün içerisinde 2-3 kez olmak üzere hem gargara yapın hem de bir süre ağızda bekletin.
 3. Bir miktar inciri, sütü, miyen kökünü ve çemeni pişirin. Bu karışımı günde 1-2 kez olmak üzere ağızda tutun. Şişliğin bitene kadar devam edin.
 4. Özellikle çemeni üzerine bir miktar suyu koyun ve kaynatın. Çıkan bu suyun içerisine bal şerbeti ile karıştırın. Bu karışımı günde 1-2 kez olmak üzere bir süre ağız da bekletin.
 5. Ayrıca soğan suyunu, lahana suyunu ve turunç suyunu çıkarın. Çıkan bu su ile günde 2-3 kez olmak üzere hem gargara yapın hem de ağızda bir süre bekletin.
 6. Bir miktar rezeneyi ve kuru üzümü pişirin. Piştikten sonra üzerine bal ilave edin. Sulu bir kıvam olması gerekir. Bu su ile de günde 1-2 kez gargara yapın.

Dil Titremesi

 1. Nane ve kekik aromalı olduğu için günde mutlaka ara, ara çiğneyin.
 2. Ayrıca papatya, biberiye, dereotu ve mercan köşkünü bir miktar su ile kaynatıyoruz. Bu su ile de günde 2-3 kez gargara yapın. Eğer isterseniz kalan maddelerle de ensenize bağlayabilirsiniz. Daha fazla faydası olur.

Dil Peltekliği Tedavisi

 1. Özellikle kavak ağacını kaynatın ve suyunu günde 1 bardak için.
 2. Bilinen bir yöntem olan güvercin yumurtasının sarısını dilinizin altına ve üstüne sürün ve ovalayın. Düzenli olarak devam edin.
 3. Papatyayı, naneyi ve balı macun haline getirin. Bu macun ile dil altını ovun. Özellikle düzenli olarak devam edin.

NOT: Eğer alerjiniz varsa o tedavi yöntemini uygulamayınız. Her tedavi de olduğu gibi bu tedavilerde de düzenli kullanım çok önemlidir. Düzenli olarak yaptığınız zaman daha kısa sürede etkisini görürsünüz.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir