20 Temmuz 2024
Sağlık

Kabızlık problemi ve tedavisi

  Kabızlık problemi nedir?, Belirtileri nelerdir?, Kabızlık

için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?,

Her insanın hayatının bazı dönemlerinde kabızlık problemi olmuştur. Kabızlık bir bağırsak problemidir. Günlük yanlış beslenmeden dolayı bile olmaktadır. Tedavisi kolay olan ve çabuk kurtulması mümkün olan bir hastalıktır. Doğal tedavi yöntemleri…

Kabızlık Problemi Nedir?

Kabızlık problemi,  bağırsakların az ya  da çok çalışmasının sonucunda oluşmaktadır.  Nerdeyse herkes bu kabızlık problemiyle karşılaşmıştır. Eğer sürekli olmazsa herhangi ciddi bir hastalığa sebep olmaz. Fakat uzun sürerse başka sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Özellikle kabızlık ciddi çok etkilemektedir. Göz altlarında şişlik ve morluk gözükür.

 

Kabızlık Probleminin Nedenleri

Kabızlık genellikle beslenme bozukluğundan meydana gelmektedir. Fazla sıvı tüketilmemesi, daha çok katı gıdalar yenmesi, abur cuburun fazla tüketilmesi, sindirim sisteminde rahatsızlık, gebelik gibi şeyler kabızlık problemine yol açmaktadır. Stres, düşük kalorili besleneme, fazla çay tüketimi, gebelik, bazı ilaçlar, hareketsizlik gibi nedenler vardır.

Kabızlık Probleminin Belirtileri 

Karında şişlik, tuvalette zorlanma, karıncalanma, hazımsızlık, göz altlarında morluk ve şişlik gibi belirtileri vardır. Eğer tuvaletinizi 3 gün yapmadıysanız mutlaka dikkate alın ve bir doktora görünün.

Kabızlık Probleminin Tedavi Yöntemleri

Bol bol su içmek çok önemli bu dönemde. Lifli gıdaları biraz daha fazla tüketilmesi gerekir.

2 çorba kaşığı öğütülmüş anason + 1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 2 çorba kaşığı pul biber + bir baş dövülmüş sarımsak+ üç dört limon suyu 150 200 gram zeytinyağı karıştırılarak yemeklere veya ekmek üzerine sürülerek kullanılabilir. (Sinameki yerine çemen otu da kullanılabilir)

Armut kabızlığa iyi gelmektedir. Özellikle ara öğünlerde bir tane tüketilmelidir.

Yemekten önce elma yemek kabızlığı önler, yemekten sonra yemek hazmı bozar, bağırsaklarda gaz ve şişkinlik yapar.

Taze koparılmış kavun kabızlığı yok eder.

1 çorba kaşığı keten tohumu öğütülür, 1 çorba kaşığı bal ve 3 5 diş dövülmüş sarımsak ile karıştırılır ve yutulur üzerine su içilirse kabızlığı önler..

1 hafta veya 10 gün boyunca günde 2 kez az miktarda yoğurt suyu içmek tedavi edicidir.

Sakın ama sakın şeker tüketmeyin kabızlığa sebep olur.

250 gram bal içerisine 3 gram toz papatya, 30 sinameki meyvesi ve 50 gram demirhindi karıştırılır. Kabızlık durumunda yatmadan önce 20 30 gram alınır. Bağırsakları çalıştırır.

Vişne kabızlığa karşı çok etkilidir.

Susam yağı kabızlığı giderir.

Mumiyo kabızlığı giderir.

İncirler ikiye ayırıp kavanoza koyun üzerine kapatacak şekilde zeytinyağı ve bir fincan çörekotu yağı koyun 1 gün sonra sabahları aç karnına bir veya üç tane yiyin inşallah kabızlık şikayetiniz kalmayacak.

Bal kabızlığı giderir.

D vitamini kullanımı bebeklerde kabızlığa sebep olabilmektedir.

Limon suyu ve limonlu su kabızlığa iyi gelir.

Sinamekiyi yemekten sonra kullanmak faydalıdır, müsil görevi görür. (çay olarak değil)

Aç karnına kuru kayısı yemek faydalıdır üzerine bol bol ılık su içilmelidir.

Hareket edilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

 Hamilelikte Kabızlık Problemi

Hamilelikte sık görünen bir problemler arasındadır. Hamileleri bu konu rahatsız etmektedir. Mutlaka yukarda bahsetmiş olduğum tedavi yöntemlerini uygulamalıdır. Bu süreçte sıvı tüketmek çok önemlidir. Hamilelikte kabızlık bebeğin düşmesine ve ya erken doğmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden asla tuvalette zorlanmamalıdır. Zeytinyağını ara ara kullanılmalıdır.

Bebeklerde Kabızlık Problemi

Bebeklerde özellikle ilk ek gıdaya geçtiği zaman görülmeye başlanır. Sütte kabızlık yapmaktadır. Az sıvı vermek, bolca kadı gıdalar yedirmek, sebzeyi az tükettirmek kabızlığa sebep olmaktadır. Özellikle bebeklere lifli gıdaları, çorbayı, sıvı ürünleri mutlaka öğünlerde kullandırmak gerekir. Ara ara zeytinyağı da içirmek faydalıdır. Kabızlığı giderecek yiyeceklerden de yedirilmelidir. Kabız olduğunda hemen katı gıdalar bırakılmalıdır.

 

NOT: Herhangi bir hastalığınız varsa doktora sormadan kullanmayınız.

Sitemizin diğer blok yazılarını okumayı unutmayın!

16 thoughts on “Kabızlık problemi ve tedavisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir